wtorek, 27 marca 2012

Tajemnicze skróty...

W tym poście wyjaśnie kilka skrótów i znaków, które możemy zobaczyć na opakowaniach większości produktów spożywczych.

GDA (RDA w Stanach Zjednoczonych) - Zalecane dzienne spożycie dla przeciętnej osoby dorosłej. W wielu krajach Unii Europejskiej istnieje prawny obowiązek umieszczania informacji na pakowanych produktach żywnościowych o tym, jaki procent zalecanego dziennego spożycia podstawowych składników żywnościowych jest zawarty w określonej masie produktu. Mężczyźni mają inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż kobiety, dlatego GDA jest często podawany z rozbiciem na wartości dla obu płci.

BMI - współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach.  Oznaczanie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienia serca, miażdżycą. Podwyższona wartość BMI związana jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób. Według podstawowej klasyfikacji dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:

  •  < 18,5 – niedowagę

  •  18,5–24,99 – wartość prawidłową


  • ≥ 25,0 – nadwagę.




kcal - ilość kalorii w produktach żywnościowych wyraża energię, którą przeciętnie przyswaja ludzki organizm przy spożyciu danego produktu. Taka żywnościowa energia jest później wykorzystywana do podtrzymania funkcji życiowych i aktywności. Mimo że używane jest słowo kaloria, to wartości kaloryczne produktów żywnościowych są podawane nie w kaloriach ale w kilokaloriach (skrót kcal), czyli tysiącach kalori.

Oprócz takich skrótów, często np. na opakowaniu płatków śniadaniowych można zobaczyć taki obrazek:


Znalezione w serwisie izynierka.pl


Informuje nas on, jaki w przybliżeniu procent danej substancji dostarczymy spożywając porcję lub jakąś ilość produktu. Nie można jednak całkowicie ufać takim wynalazkom, każdy ma swoje potrzeby. Moim zdaniem, taka informacja napewno nikogo nie zabiła, a niektórym może pomóc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz